Byt na hypotéku raději než nájem
Zajímáte se o zajišťování vlastního bydlení a monitorujete ceny nájemného v České republice? Pokud ano, pak zřejmě máte dobrý přehled o tom, že se nájmy sice v různých městech a lokalitách liší, ale v zásadě jsou na takové výši, které mnohdy dosahuje téměř poloviny vaší mzdy. Výše nájmů se v naší zemi průběžně zvedá s růstem průměrné mzdy a kdo se po sametové revoluci domníval, že stojíme „jednou nohou v Evropě“, a že se brzy vyrovnáme naší ekonomikou západním zemím, přesvědčil se o tom, že to dnes rozhodně není žádná sláva. Paradoxem je, že za socialismu byla výše nájmu zhruba necelé tři stovky Korun československých s průměrným platem přes tři tisíce korun, což je pouhá desetina výdajů z výplaty, a pokud v bytě bydlela početnější rodina, šlo o částku z rodinného rozpočtu spíše zanedbatelnou.
Kdo si chce dnes zajistit bydlení a sází na nájemní vztah, musí počítat s tím, že vysype ze své kapsy spoustu peněz do cizí nemovitosti, která mu nikdy patřit nebude, a co je zajímavé – výše nájemného je přibližně stejná jako výše splátek u některých hypoték. Nebylo by tedy rozumnější raději splácet hypotéku a šetřit si tím na vlastní bydlení, než peníze vyhazovat za nájem „oknem“?
Americká hypotéka bez dokládání příjmů Americká nebankovní hypotéka je jistým řešením, jak financovat bydlení ve městech či na venkově. Její výhodou je také to, že se na ní nevztahují omezení co se týče využití, můžete jí použít na cokoli, to znamená z části hradit bydlení, z části nákup automobilu, z části nákup pozemku, z části rekonstrukci nemovitosti atd. Kdo je šikovný, může peníze investovat tak, aby to pro něj nebylo prodělečné a aby šlo o výnos, který se bude vyplácet. Podstatné je, aby hypotéka poskytla finanční polštář, a abyste mohli začít s financováním bydlení, podnikání či čehokoli jiného co nejdříve.