Zboží

Panelové domy se musí odvětrávat pravidelně prověřovanou vzduchotechnikou


Paneláky se musí odvětrávat, na to už přišli lidé při jejich výstavbě za socialismu, proto se v panelových domech také budovaly společné stoupačky osazené vzduchotechnikou. Do vzduchotechniky proudí den co den již mnoho desítek let vzduch, to je asi to první, co vás v této souvislosti napadne, jenže ono to není tak jednoduché, jak se zdá. Spolu se vzduchem se do potrubí nasává prach, a s prachovými částicemi také další, zejména organické sloučeniny, především tuk.

bytový dům

Tuk je běžnou součástí přípravy pokrmů a do potrubí je vháněn z digestoře. Jenže tuk má jednu nepříjemnou vlastnost – na vzduchu oxiduje (žlukne) a velmi ochotně se spojuje s prachem. Vytváří s ním provzdušněné vrstvy a je natolik lepkavý, že je obtížné jej odstranit z jakéhokoli povrchu. Jakmile vytvoří v potrubí vzduchotechniky vrstvu silnou pouhý jeden milimetr, máme tu velmi nebezpečnou hořlavinu a za jistých okolností i výbušninu.

velký panelák

Podnětem k zapálení hořlavé mastné vrstvy v potrubí je pak docela drobná jiskra, a je-li potrubí znečištěno v delším úseku, mohou plameny zasáhnout nejen váš byt, ale může vyhořet více bytů na jedné stoupačce. Není to legrace a chcete-li se přesvědčit, jak vypadá takový vyhořelý byt, nahlédněte do fotografií v archivu hasičských záchranných sborů, mnozí hasiči dobře ví, co dokáže požár mastného prachu. Požáry v potrubí vzduchotechniky jsou také nebezpečné ve všech provozech, kde pracují ventilátory na plné obrátky 24 hodin denně, a kde je velmi prašné prostředí, například v obilných silech nebo v drůbežárnách, tam by navíc uhynula i zvířata, a to jak jistě uznáte, nelze dopustit. Právě proto se potrubí vzduchotechniky musí pravidelně revidovat a také vhodně čistit a dezinfikovat i proti výskytu plísní, které mohou být příčinou zdravotních potíží lidí i hospodářských či domácích zvířat.